Program ve Sertifikasyon Süreçleri

Bilişsel Davranışçı yaklaşım, dünyada kabul edilen en etkili ve hızlı destek yöntemidir.* CoachPro – Bilişsel Davranışçı Koçluk Modeli de hızlı ve çözüm odaklıdır.

CoachPro Koçluk Sertifikasyonu Programı, Uluslararası Koç Federasyonu (International Coach Federation – ICF) onaylıdır ve 2 modülden oluşur;

1. Modül – Profesyonel Koçluğun Temelleri 

ACSTH_PRINT

Koçluk Temel Yetkinlikler, Etik Kurallar ve tanımlar hakkında kapsamlı tanımları ve uygulamaları kapsar. Üç tam gün eğitim, Koçluk Çemberi buluşması, ödevler, kayıtlı bireysel koçluk çalışmalar içerir. Bu program, ICF sertifikasyon kriterlerini en kısa sürede karşılayan ve en uygun bütçeli Türkiye’deki tek temel koçluk eğitimidir.

Eğitim, Selin Sertel – ACC ve Dr.Gökçen Özkalıpçı – PCC’nın supervizyonu ve fasilitasyonu ile ilerler.

Bireysel koçluk değerlendirmesinde en az 70 (100 üzerinden) alınması ile başarılı olan katılımcılar, ICF tarafından ACSTH statüsünde onaylı uluslararası profesyonel koç sertifikası almaya hak kazanırlar.

Bu program seni, öncelikle kendin için kullanabileceğin yöntemlerle tanıştırıyor! Bu modül sayesinde kendine bir koç gibi bakmayı öğreneceksin. Yaşamın inişli çıkışlı doğasından keyif alabilmeyi, inişlerde de bütünü görebilmeyi deneyeceksin. Kendini daha da yakından tanımaya çalışıp, çözüm üretebilmenin yollarını araştıracaksın. Bunları yapabilmek için gücünü keşfetmen üzerine yoğunlaşıp, kendi gücünü nerelerde tıkadığını konuşacağız. Yaşam alanlarına ve bu alanlarda nasıl yaşadığına birlikte bakacağız. Bu öğrendiklerinle daha tatmin olduğun ve canlılığının arttığı bir yaşam yaratmak üzere harekete geçecek, diğerlerinin de bunu yapabilmesine destek olacaksın.

2. Modül – Bilişsel Davranışçı Koçluk

Katılım ön koşulu, 1. Modüldür. Türkiye’de sunulan ilk ve tek Uluslararası Bilişsel Davranışçı Koçluk eğitimidir.Kişiye özel yönelim envanteri uygulaması, üç tam gün eğitim, Koçluk Çemberi buluşması, modüller arası ödevler, kayıtlı bireysel koçluk uygulamaları içerir. Selin Sertel’in fasilitasyonu, A. Prof. Ulaş Özcan eğitimi ve Prof. Mehmet Sungur’un davetli konuşmacı olarak katılımı ile ilerler.

Program sonunda vaka çalışmalarının değerlendirmesinde en az 70 (100 üzerinden) alınması ile başarılı olan katılımcılar, ICF tarafından CCE statüsünde onaylı sertifika almaya hak kazanırlar. CBC (Cognitive Behavioral Coach – Bilişsel Davranışçı Koç) ünvanı alırlar ve ICF’e üye koç olarak çalışabilirler.

Gerçek farkındalık, bu dörtlünün birbirleriyle nasıl bir etkileşim halinde olduğuna dayanır. Bu bağlantı, Bilişsel Davranışçı Koçluğun temel odağıdır. Kişi hedefi doğrultusunda ilerlerken, bu programda Koç olarak sen onun hedefini, uyumsuz davranışını, düşüncelerini ve duygularını birlikte araştıracaksın. İlk önce o kişinin otomatik düşüncelerini ortaya çıkaracaksın. Her birini farkındalık alanına getirip, onunla birlikte değiştireceksin. Senin koçluğun koçluk alan kişiyi, düşünen kişi , düşüncelerin akışını izleyen kişi, büyük resmini görerek kendi çözümlerini üretebilen kişi olma yolunda destekleyecek. Koçluk ilişkiniz onu yaşamının her alanında istediği kişiye dönüştürecek.

CoachPro Profesyonel Koçluk Programını Tercih Edilir Yapan Nedir?

• Koçluk mesleğine geçiş yaparken, kişinin kendi değişim hızını ayarlamasına imkan tanır.
• Tam gün eğitim tarihleri, halihazırda farklı mesleklerde çalışan kişileri de kapsayacak bir takvime göre tasarlanmıştır.
• ICF Unvan başvurusu ve ACC portfolio sınavı hazırlığı için, eğitimi veren grup koçları/danışmanlar tarafından mentorluk desteği verilir..
• Kişiye özel yönelim envanteri olan iCoach© ile danışanınızın kat ettiği yolu ölçme imkanı sunulur.  iCoach©, program sırasında, değerlendirmeyi ve yorumlamayı öğrendiğiniz özel bir koçluk aracıdır.
• Koç olarak öncelikle kendinizi daha iyi tanımanızı sağlayacak olan bu envanter odağında geribildirim görüşmesi içerir.

ref*: NHS Economic Evaluation Database (NHS EED) © 2016 University of York
Michelle M. Haby – Health Surveillance and Evaluation Section, Public Health, Department of Human Services, Melbourne, Victoria, Australia michelle.haby@dhs.vic.gov.au

Eğitim adresimiz : Bağdat Caddesi Hüsfer Apartmanı No:420 Kat:3 Daire:5 Suadiye

Post your comments here