Koçluk, umudu korumamıza destek olabilir mi?

20 Aralık 2016


Olağanüstü zamanlarda yaşıyoruz.

Bir süredir kalbimi kapamadan, duygularımı bastırmadan ve yaşam enerjimi kaybetmeden nasıl yaşayabilirim, diye düşünüyorum.

Koçluk süreci bir değişim dönemidir. Bu değişimin içinden geçerken her zaman kişinin ‘destek çevresi’ni sorarım, değişim zordur, yaşadıklarını paylaşabildiği ve kabul gördüğü insanlara ihtiyacı olur. Kendime koçluk soruları sordum.

Kalbimi kapamadan için kayıpların yasını yaşamalıyım, kızgınlığımı ve korkumu paylaşmalıyım. Sevdiklerimle kendime bir destek çemberi oluşturmalıyım, birilerinin destek çevresinde var olmalıyım. Kaygılanmadan kaygıyı konuşabildiğiniz dostlarınız sevdikleriniz olsun. Paylaşarak duyguların depresyona, öfkeye ve kaygıya dönüşmesine engel olalım.

Devam etme enerjisini nereden bulabilirim?

Önce bu olağanüstü zamanın normlarını görebilmeliyim. Psikiyatr Gülcan Özer’in Yeni Normal tanımı şöyle: ‘ işe gidilen, bilgiye temkinli yaklaşılan, şiddet içeren bilgiden kaçınılan, sıkıntıların kaygıların konuşulduğu ama kaygı fanatiği olunmayan, alternatif düşünceler üreten, iyi senaryoları dışlamayan, alışmayan, umut eden bir normal ‘

Üretmeye devam edebilmenin, zihnin özgürlüğünü koruyabilmenin, umut edebilmenin ve bunları sürekli kılabilmenin yolu nedir? Kişinin kendi ilham kaynaklarına ulaşabilmesini sağlayan bir koçluk yöntemi kullandım ve 2017 için vizyon panomu yaptım. (Nasıl? tıklayın – Vizyon Panosu)

 

 

2011’de Kaz Dağlarında çektiğim bu fotoğraf da var panomda.

Benim azim ve umut görselim bu.

İmkansız görüneni ‘oldurma’ sembolüm.

 

 

 

Niyetlerimizi görselleştirmek ilham veriyor. İlham, kalbinizi özgürleştiriyor. Bu uygulama popüler söylemiyle ‘secret’ yaratmak için değil!

Vizyon panosunu, bu sefer ve bu dönem ‘Yeni Normal’ farkındalığını davranışa dönüştürebilmek için kullanmanızı isterim. Vizyon panosunu, bu sefer ve bu dönem kendinizi güçlendirmeniz için kullanmanızı isterim.

Aşağıdaki soruları gözden geçirin ve zihninizde bu soruların bir süre kalmasına izin verin.
• Nasıl bir çevre içinde olduğunuzda kendinizi güvende hissediyorsunuz?
• Nelerle uğraştığınızda ya da kimlerle beraberken kalbiniz hafifliyor?
• Anlam duygunuzu hangi semboller karşılıyor?
• Neler yaptığınızda duygusal dengeniz korunuyor?
• Neler yaptığınızda hayat enerjiniz yükseliyor?
• Motivasyonunuzu nasıl devam ettireceksiniz?

Büyükçe bir karton hazırlayın evinizde. Dergilere, gazetelere bakarken, internette gezinirken ya da bir projeniz için araştırma yaparken kimi resimler, fotoğraflar, çizimler, ifadeler dikkatinizi daha fazla çekecek. Bunları kesin ve kartonunuza istediğiniz düzende yapıştırın.

Panonuzda, desteklediğiniz ve destek olduğunuz çevreniz olsun.

‘Kalp sağlam olmalı ki, akıl işe yarasın!’
Panonuzda umut yeşerteceğiniz özgürlük alanı olsun! Ve paylaşın, hepimizin ihtiyacı var.
Vizyon panonuzu oluştururken güzel bir müzik, size eşlik etsin…Benim ki bu oldu,