Kendine Koçluk Bölüm 1: Yaşam Alanlarınız ve DENGE ÇEMBERİ

27 Ekim 2013

CoachPro sizin için 6 bölümden oluşan bir “Kendine Koçluk” serisi hazırladı.
İlk bölümümüz “Yaşam Alanlarınız” ile başlıyor.

Peki kendine koçluk yaparken “Yaşam Alanlarınız” sizi nasıl etkiler?

Denge Çemberi

Psikiyatr Carl G. Jung (1875-1961) mandalaları “oluşum, dönüşüm, ebedi akıl ve ebedi yaratım” açısından düş halimizin ve düşsel yaşamımızın temel deseni olarak görüyordu. Jung insanın içsel olarak bütün olduğuna, ancak çoğumuzun benliğin önemli parçalarıyla olan teması kaybettiğine inanıyordu.
Ona göre hayatın amacı tam bir birey olmaktır; ruhun çeşitli bileşenlerini öğrenmek, ifade etmek ve birbiriyle uyumlu kılmaktır. Çünkü ancak benzersizliğimizin farkına varırsak, birey olma sürecine girebilir ve gerçek benliğimizle temasa geçebiliriz.
Her insanın belirli bir doğası ve istekleri vardır; bunlar benzersizdir ve her insanın kendi dünyasına aittir.

Jung’a göre, mandala; birlik, bütünlük ve mükemmelliğin simgesiydi ve benliği ortaya koyuyordu. Mandalalar farklı şekillerde kullanılsa da, aslında hepsi benliğin bir yansımasını ifade eder.

denge-cemberi-kocluk-mandalasi

Yansıtma Çemberi çalışması için bu görseli indirerek çıktı alın. Çember içindeki her yaşam alanınız ile ilgili kendinize bir skor belirleyin . En yüksek skor olan 10 derecesi , o alanda idealinizdeki yaşam vizyonunuz ile ilgilidir.
Bu çalışma , arzu ettiğiniz yaşam şekline ne kadar yakınsınız sorusu üzerine odaklanır.

Yaşam dengelerimizi bozan sorunların varlığında etkili çözümler sağlayabilecek yaşam becerileri geliştirmeli ,uyum yeteneklerimizi artırmalı ve kaynaklarımızı harekete geçirmeliyiz. İçinde bulunduğumuz durumu ve nerede takıldığımızı fark etmek, hareketi başlatır.

Bazen kendimizi dengesiz ve olanlara hazırlıksız hissederiz. Bu yüzden hayatın bizce önemli alanlarına yeterince ilgi ve özen gösteremeyiz. Durup hayatımızın farklı alanlarına yukarıdan bakmak, bizim için önemli olan her çeşit dengesizliğe eğilmemize yardımcı olur.

Aşağıdaki Denge Çemberi hayatınızın çeşitli unsurlarını teker teker ele almanıza, düzeltmek istediğiniz bir dengesizliğin olup olmadığını tespit etmenize ve düzeltmenize yardımcı olabilir. Bu süreç ayrıca, çok fazla zaman ve enerji harcadığınız alanlar ile daha fazla odaklanmak istediğiniz alanları belirlemenize de katkı sağlayacaktır.

Peki yaşam alanlarınıza odaklanan bu çember nasıl kullanılır?

İlk önce, hayatınızın her bir alanından ne kadar tatmin olduğunuzun derecesini temsil eden çemberin her dairesine 0 ile 10 arasında bir sayı verin. Ortaya çıkan şekil size hayatınızın güçlü bir görsel izdüşümünü verir. Ayrıca olumlu değişime açık alanları da vurgular.
Ardından puanlama işlemini tekrarlayın. Ancak bu kez 0 ile 10 arasında vereceğiniz puanları çemberin size göre nasıl görünmesi gerektiğini düşünerek belirleyin.

Eylem Çağrısı

İhmal ettiğinizi hissettiğiniz alanları tespit ettikten sonra, bu durumu iyileştirmek için izleyeceğiniz yöntemleri gözden geçirmeye başlayabilirsiniz. Bu sürecin yeni amaçlarınıza ulaşmanızı mümkün kılmak için, enerji ve çabanızı halen öncelik verdiğiniz alanlardan bu alanlara kaydırmanız gerektiğini de görebilirsiniz.

Unutmayın; dengeli ve mutlu bir hayat, tüm alanlara 10 puan verebilmek anlamına gelmediği gibi, her bir alana aynı puanı vermek anlamına da gelmez. Herkesin yansıtma çemberi bir diğerinden farklı görünecek ve kendisi için neyin daha önemli olduğunu gösterecektir.

Harekete geçin ve üzerinde düşünmeye başlayın.
-Hayatıma yeniden denge getirmek için yapmaya başlayacaklarım
-Yapmaktan vaz geçeceklerim
-Önem sırasını yeniden belirleyeceklerim veya devredeceklerim

Denge Çemberinde Kullanılan Tanımlar

İç Dünya: Bu sizin iç dünyanızdır. İç huzuru ve etrafınızda olanlarla temasta olduğunuzu hissediyorsanız her şey yolundadır. Dış dünyada neler olup bittiği önemini yitirir. Umut, inanç, iyimserlik ve coşku hissedilir.

İş Hayatı:  Yapmaktan zevk aldığınız işleri yapıyorsunuz. Yaptıklarınıza sevginizi katıyorsunuz ve bu da kalbinize güç veriyor. Her şey “mükemmel” olmak zorunda değil. Bu başlık misyon, vizyon ve amaç gibi kavramlarla da ilgilidir.

Mali Durum ve Para: Mali işler güzel bir bahçe gibi düzenlenmiştir. Neyin nerede olduğunu bilir, parasal konuları takip eder ve hayatınızı sevdiğiniz gibi yaşarsınız.

Fiziksel Çevre: Arabanız, eviniz, çalışma masanız, kıyafetleriniz ve benzeri her nesne sizin iç dünyanızı yansıtır. Böyle değil de, sizi çevreleyen kargaşa içindeyse bu aklınızdaki kargaşadan gelebilir. Fiziksel ortamınız mükemmel bir şekilde düzenlenmiş mi? Eskiler dışarıda mı, yeniler için yer var mı? Eğer buraya 10 puan verdiyseniz, son derece düzenlisinizdir ve arzuladıklarınızı kendinize çekmektesinizdir.

Sağlık ve Zindelik: Enerji veren yiyecekler ve düzenli egzersiz; vücudunuza iyi davranıyorsunuz.

Eğlence ve Dinlenme: Oyun oynuyor musunuz? Bol bol gülün ve içinizdeki çocuğu en az haftada bir kez dışarı çıkarın. Hayal kurun! Komik riskler alın, korkularınızın üstüne gidin veya doğada yürüyüşe çıkın.

Kişisel Gelişim: Okuyun, dinleyin, kendinizi geliştirin ve aklınıza egzersiz yaptırın. Bunu yapmanız gerektiği için değil, gerçekten kendinizi geliştirmeyi sevdiğiniz için yapın.

Arkadaşlar / Aile / Diğer Önemli İnsanlar:

Arkadaşlar: Sizi destekleyen yakın arkadaşlarınız var mı? Sürekli yeni arkadaşlar ediniyor ve yeni iş arkadaşlarıyla tanışıyor musunuz? Tanıştığınız insanları çeşitlendirmeye çalışıyor musunuz?

Aile: Ailenizle bir arada olmayı dört gözle bekliyor musunuz? Yoksa onlara hala kızgınlık mı duyuyorsunuz? Ailenizdeki insanların kendileri olmalarına izin veriyor musunuz? Değişmelerini mi umuyorsunuz? Hiç kimsenin mükemmel bir ailesi yoktur. Onların değişmesini beklemeyin. Kendinizi değiştirmeniz gerektiğini fark edin. Aile karşılıksız sevgiyi yaşayabileceğimiz bir ilişkidir.

Diğer Önemli İnsanlar: Bu insanların arkadaşlığını ve dostluğunu isteriz, onlara değer veririz. Onlar aklınıza geldiğinde gülümseyin. Tek başına yaşıyor olsanız bile insanlarla iletişim kuruyor, eğleniyor ve ilişki kurduğunuz insanları aydınlatıyorsunuz.

Bu bölümde size anlattıklarımız yaşam alanınıza ve kendinize dair bir farkındalık kazanmanıza katkı sağlayacaktır.
İkince bölümde bir sonraki aşamaya geçecek ve yaşam enerjinize odaklanacağız.